czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZe świataWielka Brytania z kolejnymi środkami bezpieczeństwa online. Platformy technologiczne otrzymają nowe wytyczne

Wielka Brytania z kolejnymi środkami bezpieczeństwa online. Platformy technologiczne otrzymają nowe wytyczne

Platformy technologiczne mogą zostać zmuszone do podjęcia działań w kierunku powstrzymania viralowego rozprzestrzeniania się nielegalnych treści oraz ograniczenia możliwości wysyłania wirtualnych prezentów i nagrywania transmisji na żywo z udziałem dzieci. To nowe propozycje środków mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa online, które zostały opublikowane przez Ofcom, brytyjski regulator usług komunikacyjnych – pisze theguardian.com.

30 czerwca 2025 roku Ofcom rozpoczął konsultacje, w ramach których prosi o opinie na temat propozycji środków mających na celu ochronę bezpieczeństwa obywateli, a w szczególności dzieci, w internecie – podaje źródło.

Oliver Griffiths, dyrektor grupy ds. bezpieczeństwa online w Ofcom, przekazał, że proponowane przez regulatora środki mają na celu rozbudowanie istniejących brytyjskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa online, jednocześnie nadążając za „nieustannie ewoluującymi” zagrożeniami. „Stawiamy platformy przed odpowiedzialnością i szybko podejmujemy działania egzekucyjne, gdy mamy zastrzeżenia. Jednak technologia i zagrożenia ciągle się zmieniają, dlatego nieustannie szukamy sposobów, aby uczynić internet bezpieczniejszym” – wyjaśnił Griffiths, cytowany przez źródło.

Konsultacje skupiają się na trzech głównych obszarach, w których – według Ofcomu – można zrobić więcej, aby poprawić bezpieczeństwo w sieci. Należą do nich: powstrzymywanie nielegalnych treści przez viralowym rozprzestrzenianiem się, zwalczanie szkód u źródła oraz wprowadzenie dodatkowej ochrony dzieci – dowiadujemy się.

Jak informuje źródło, propozycje Ofcomu dotyczą wielu problemów – od nadużyć związanych z udostępnianiem intymnych zdjęć, po ryzyko natknięcia się na przemoc fizyczną podczas transmisji na żywo. Każda z nich różni się także zakresem oraz typem platform, których może dotyczyć

Dla przykładu jedna z propozycji regulatora dotycząca posiadania przez dostawców usług narzędzia umożliwiającego użytkownikom zgłaszanie transmisji na żywo, jeśli jej treść „ukazuje ryzyko nieuchronnej szkody fizycznej”, mogłaby mieć zastosowanie do wszystkich serwisów pozwalających na prowadzenie live’ów. Potencjalny obowiązek stosowania przez platformy proaktywnych technologii do wykrywania treści uznanych za szkodliwe dla dzieci byłby skierowany natomiast do największych firm technologicznych, u których ryzyko wystąpienia takich szkód jest wyższe niż w przypadku pozostałych.

Propozycje te mają być dodatkiem do istniejących już środków mających na celu zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Niektóre platformy już podjęły kroki, które mają zbliżyć je do osiągnięcia tego celu. W 2022 roku TikTok zakazał dzieciom prowadzenia transmisji na żywo, podnosząc minimalny wiek z 16 do 18 lat. Jakiś czas temu podobne kroki ogłosił YouTube, który od 22 lipca 2025 roku planuje podnieść wiek uprawniający do powadzenia live’ów z 13 do 16 lat. (ao)

Źródło: theguardian.com, Tech firms face demands to stop illegal content going viral, Liv McMahon, Charlotte Edwards, 30.06.2025

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSZAR »