Cykl artykułów Onetu o drugim mieszkaniu Karola Nawrockiego w maju 2025 roku zdominował w sposób bezprecedensowy zestawienie najbardziej zasięgowych publikacji w Polsce pt. „O tym się mówi”. Comiesięczne zestawienie to wspólny projekt Instytutu Monitorowania Mediów oraz Radia ZET, który powstaje w ramach Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Pierwsze miejsce w majowym zestawieniu przypadło cyklowi artykułów o drugim mieszkaniu Karola Nawrockiego, które można było przeczytać w Onecie. Temat ten na długie tygodnie zdominował dyskurs kampanii prezydenckiej w Polsce. W kolejnych odcinkach śledztwa Jacek Harłukowicz i Andrzej Stankiewicz odsłaniali kulisy przejęcia mieszkania komunalnego należącego do schorowanego Jerzego Ż., które miało być formą zadośćuczynienia za pomoc finansową i opiekę. Łącznie powstały cztery publikacje: „Ukryte mieszkanie Karola Nawrockiego”, „To jego mieszkanie przejął Karol Nawrocki. Znaleźliśmy 80-letniego pana Jerzego”, „Opiekunka pana Jerzego: Nawrocki nie zrobił dla pana Jerzego nic poza przejęciem jego mieszkania. I do tego bezczelnie kłamie, że płacił rachunki”, „Ujawniamy: Kawalerkę pana Jerzego Nawroccy sprzedali sami sobie” (współautorem tego artykułu był również Piotr Olejarczyk). Sprawa wywołała wiele kontrowersji, a sprzeczne wyjaśnienia sztabu wyborczego kandydata na urząd prezydenta tylko podsycały zainteresowanie tematem. Na doniesienia Onetu powoływali się zarówno politycy, jak i inne media. Łącznie w maju powstało na ten temat aż 3491 publikacji, które wygenerowały zasięg wynoszący 174,5 mln kontaktów z przekazem. Jak podkreślają autorzy zestawienia, to absolutny rekord – odkąd jest przygotowywany raport „O tym się mówi” żadnej redakcji nie udało się nawet zbliżyć do takiego wyniku.

Srebro również dla Onetu, a brąz dla Interii
Przeszłość Karola Nawrockiego stała się także tematem przewodnim innych najbardziej zasięgowych publikacji w maju. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się artykuł zatytułowany „Karol Nawrocki i tajemnice Grand Hotelu”, który ukazał się 26 maja w Onecie. Jego autorami są również Jacek Harłukowicz i Andrzej Stankiewicz. Według ich ustaleń kandydat na prezydenta popierany przez PiS, pracując niegdyś jako ochroniarz w sopockim Grand Hotelu, miał uczestniczyć w procederze sprowadzania prostytutek dla gości. Ustalenia dziennikarzy wywołały kolejną kampanijną burzę, a sam zainteresowany nazwał materiał Onetu „stekiem kłamstw” oraz złożył pozew cywilny i prywatny o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawcy portalu. Informacje dziennikarzy doczekały się 2467 cytowań w innych mediach o łącznym zasięgu szacowanym przez IMM na 154,3 mln kontaktów.
Do sprawy z drugim mieszkaniem Karola Nawrockiego nawiązywał również tekst Łukasza Szpyrka z Interii. W artykule pt. „Karol Nawrocki zobowiązał się do opieki nad Jerzym Ż. Ujawniamy dokument” dziennikarz przedstawił pismo, z którego wynika, że obecny prezydent-elekt zobowiązał się do dożywotniej opieki nad Jerzym Ż. Miał łożyć na jego utrzymanie, a po śmierci zająć się pogrzebem. Na publikację inne media powoływały się 823 razy, co przełożyło się na zasięg wynoszący 75,8 mln kontaktów.
1120 cytowań uzyskał czwarty w majowym zestawieniu cykl trzech artykułów („Ujawniamy. Ingerencja w wybory, spoty bez autora i Akcja Demokracja”, „NASK kłamał w sprawie politycznych reklam. Meta oświadcza”, „Robili to już wcześniej. Nowe ustalenia WP ws. reklam z zagranicy w czasie kampanii”) dziennikarzy Wirtualnej Polski – Szymona Jadczaka i Patryka Słowika, opisujący kontrowersje wokół spotów na Facebooku promujących Rafała Trzaskowskiego i atakujących innych kandydatów na prezydenta. W ich tworzenie miała być zaangażowana fundacja Akcja Demokracja powiązana z politykami Platformy Obywatelskiej. Według ustaleń dziennikarzy kampania była finansowana z zagranicy, co stanowiło ingerencję w proces wyborczy. Reklamy te były publikowane przez nieznane wcześniej profile i nie zawierały wymaganych oznaczeń, a ich zasięg i budżety przekraczały oficjalne wydatki na kampanie kandydatów. Jadczak i Słowik wykazali również, że NASK, odnosząc się do sprawy i twierdząc, że spoty zostały zablokowane, mijał się z prawdą. Zasięg publikacji powołujących się na doniesienia dziennikarzy Wirtualnej Polski został oszacowany na 57,2 mln kontaktów z przekazem.
Majowe zestawienie zamykają kolejne dwa artykuły Szymona Jadczaka z Wirtualnej Polski poświęcone Karolowi Nawrockiemu. Chodzi o teksty „Karol Nawrocki brał udział w jednej z najsłynniejszych kibolskich ustawek w Polsce” i „Karol Nawrocki i 32 rozbójników. Wszystkie przestępstwa uczestników słynnej ustawki. Oto z kim ramię w ramię bił się kandydat PiS”. Jak z samych tytułów wynika, rzecz dotyczyła udziału kandydata na prezydenta popieranego przez PiS w tzw. kibolskiej „ustawce” z 2009 roku pomiędzy kibicami Lechii Gdańsk i Lecha Poznań. W „szlachetnych walkach”, jak mówił o zdarzeniu Karol Nawrocki, u jego boku pojawiły się osoby z przestępczymi wyrokami, wśród których znalazło się aż 32 bandytów oskarżanych m.in. o zabójstwa, handel narkotykami, kradzieże i oszustwa. Temat chętnie podchwyciły inne media, które na ustalenia dziennikarza powoływały się 678 razy, co przełożyło się na zasięg wynoszący 53 mln kontaktów z przekazem.
O badaniu
Raport IMM i Radia ZET „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z najbardziej opiniotwórczych mediów z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej. Analizie podlegają wybrane gatunki informacyjne i publicystyczne, które charakteryzują się wysoką cytowalnością treści, między innymi artykuły i śledztwa, w tym reportaże. Badanie nie uwzględnia m.in.: wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów. Badanie obejmuje ponad 1700 gazet i czasopism, wybrane programy w stacjach telewizyjnych (Polsat, Polsat News, Polsat News 2, TVN Turbo, TVN, TVN24, TVN24BiS, TVP Info, TVP1 i TVP2) i rozgłośniach radiowych (Muzo.fm, PR1, PR3, PR4, Radio Maryja, Radio ZET, RDC, RMF FM, TOK FM) oraz istotne portale internetowe. Kryterium decydującym o pozycji w rankingu TOP5 został przyjęty zasięg treści artykułu w publikacjach w innych mediach. Celem projektu jest wskazanie najpopularniejszych publikacji, na które w danym miesiącu najchętniej powoływały się media. Jako kryterium decydujące o pozycji w rankingu przyjęto zasięg* danego tematu po rozpowszechnieniu go w innych mediach. Szczegółowe informacje dotyczące monitoringu mediów można znaleźć na stronie www.imm.com.pl.